2 Ekim 2020 - Cuma
Basın Duyuruları
Anasayfa » Makaleler » Avukatlık Hukuku » Hakim ve Avukatlara Karşı İşlenen Hakaret Suçlarında Ağır Eleştiri ve Beddua Kriteri

Hakim ve Avukatlara Karşı İşlenen Hakaret Suçlarında Ağır Eleştiri ve Beddua Kriteri

T.C
YARGITAY
4.CEZA DAİRESİ
ESAS NO:2012/37501
KARAR NO:2014/18744
KARAR TARİHİ:27.05.2014

“Sanığın, kızının yargılandığı ceza davasında mahkumiyetine karar verilmesi üzerine adliye koridorunda söylediği, “Allah belasını versin, nasıl böyle bir karar verir” şeklindeki ifadelerin, müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, ağır eleştiri ve beddua niteliğinde olması nedeniyle, hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, yerinde olmayan gerekçeyle mahkumiyet kararı verilmesi” bozmayı gerektirmiş şeklinde hüküm kurmuştur.

T.C
YARGITAY
4. CEZA DAİRESİ
ESAS NO:2012/27357
KARAR NO:2014/3588
KARAR TARİHİ05.02.2014

“Sanığın kızı aleyhine icra takibi yapan avukatın kendilerinden fazla para aldığını düşünerek söylediği “aldığınız para kefen parası olsun, haram yiyorsunuz” biçimindeki sözlerin, katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, ağır eleştiri ve beddua niteliğinde olduğu ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, yerinde olmayan gerekçe ile mahkumiyet kararı verilmesi”bozmayı gerektirmiş şeklinde hüküm kurmuştur.

T.C
YARGITAY
4. CEZA DAİRESİ
ESAS NO:2013/4550
KARAR NO:2014/19674
KARAR TARİHİ:02.06.2014

“Sanığın, temyiz dilekçesi içeriğinde yer alan ve mağdur hâkime yönelik olarak yazdığı “siz siz olun sakın ola kimseyi ön yargıyla yargılamayın, kimseyi geçmişi ile yargılamayın. Neden biliyor musunuz? Çünkü sizden çıkmasa da çoluk çocuğunuzdan çıkar. …..Adaletin temeli çökmüş … adaleti yanlış temsil eden sayın büyüklerim … biz muz cumhuriyetinde mi yaşıyoruz … Bu ülkede insanlık namına bir şey kalmamış, nedenini kendinizden örnek alın …. Siz Allah’ı bilmeyen tanrıya tapan …” şeklindeki sözleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde, mağdurun onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, nezaket sınırlarını aşan ağır eleştiri ve beddua niteliğinde olduğu ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, kanuni olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçeyle mahkûmiyet kararı verilmesi” bozmayı gerektirmiş şeklinde hüküm kurmuştur.

T.C
YARGITAY
CEZA GENEL KURULU
ESAS NO:2014/328
KARAR NO:2014/386
KARAR TARİHİ:16.09.2014

“Hırsızlık suçundan hakkında soruşturma başlatılan ve tutuklanması talebiyle hakim önüne çıkartılan sanığın, kendisinin haksız bir şekilde tutuklanmasına karar verildiğini düşünerek bunun sorumlusu olarak gördüğü sorguyu yapan hakime yönelttiği “Allah belanı versin” şeklindeki ifade, beddua niteliğinde, nezaket dışı, kaba ve rahatsız edici bir söz ise de, şikâyetçi hâkimin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını içermemesi ve sövme fiilini de oluşturmaması nedeniyle hakaret suçunun kanuni unsurlarının gerçekleşmediği kabul edilmelidir. Bu nedenle, yerel mahkemece sanığın beraatine hükmolunması gerektiği gözetilmeden, unsurları oluşmayan suçtan mahkûmiyet kararı verilmesi isabetsizdir.”şeklinde hüküm kurmuştur.

Share
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates