18 Eylül 2020 - Cuma
Basın Duyuruları
Anasayfa » Makaleler » İş Hukuku » İşçi Ücretinin Ödenmesi – İşçi Ücret Alacaklarında Zaman Aşımı

İşçi Ücretinin Ödenmesi – İşçi Ücret Alacaklarında Zaman Aşımı

İşçi Ücreti: Türk parası ile ödenir. (İş Kanunu Md.32 F.2)

Acaba bunun dışında bir anlaşma yapılabilir mi? Ödeme günündeki efektif kur üzerinden Türk parası olarak ödenir. Yabancı para üzerinden yapılan anlaşmalar geçerli ama ödeme Türk parası üzerinden yapılır. Her ay o günkü kur üzerinden ödeme yapılır.

Eğer işçinin asıl ücreti TL olarak ödenmek zorunda ise parayı temsil eden senetlerle ödeme yapmak mümkün müdür? ( Poliçe, bono, çek vs )

Bono, kupon veya TL sını temsil eden bir senetle ücret ödemesi yapılamaz.

Ancak 95 sayılı Uluslar arası çalışma örgütü sözleşmesini gereği işçinin rızası ile paraya çevrilmesi kolay bir senetle işçi ücreti deniyordu ama yeni İş Kanunu ile bunun önü kapatılmış gözüküyor. Aradaki çelişki yargı kararları ile giderilecektir.

İş Kanunu Md.32 F.6: Meyhane ve benzeri eğlence yeri ve perakende mal satan dükkânlarda ve mağazalarda, buralarda çalışanlar hariç ücret ödemesi yapılamaz.

Örneğin markette çalışan kasiyer güvenliğin ödemesi orada yapılabilir.Meyhanede çalışan barmen ücretini oradan alabilir.Bu hüküm işçiyi korumak için konmuştur.

İş Kanunu Md.32 F. 4: Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.

Ücretin niteliği muntazam aralıklarla ödenmeyi gerektirir ancak bu zorunluluk ne çok sık olup işvereni mağdur etmeli ne de çok uzun aralıklarla olup işçiyi zor duruma sokar nitelikte olmalıdır.

Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir. Asgari sınır haftada bir ; azami sınır da ayda birdir.Devlet memurları maaşlarını ayın 15 inde işçiler de genelde ayın 1 inde alırlar.Kural olarak işçi önce çalışır sonra ücretini alır ; devlet memuru ise çalışmaya başlamadan ücretini alır sonra çalışır. Bunun sebebi ücret işçinin iş görme borcunun karşılığı olduğu için işçi önce çalışır sonra ücretini alır. Ama istisnası var banka ve sigortacılıkta çalışanlar peşin alabilirler.

Ödeme Yeri:

Share

Cevapla

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates