1 Ekim 2020 - Perşembe
Basın Duyuruları
Anasayfa » Makaleler » Avukatlık Hukuku » TBB Avukatlık Sınavını Yürürlüğe Koydu

TBB Avukatlık Sınavını Yürürlüğe Koydu

Türkiye Barolar Birliği, iki aşamalı Avukatlık Sınavı’nı hayata geçirdi. Adalet Bakanlığı’nın cevabı bekleniyor
.

TBB Yönetim Kurulu dün aldığı bir kararla iki aşamalı Avukatlık Sınavını hayata geçirdi. Yönetim Kurulu’nun aldığı karar, Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Adalet Bakanlığı’nın onaması durumunda, karar yürürlüğe girecek, Bakanlık onamazsa, TBB yönetimi üçte iki çoğunlukla kararı yeniden alacak ve Bakanlığın kabul etmeme hakkı olmayacak.

Sınav staj öncesi ve staj sonrası olmak üzere, iki aşamalı ve ÖSYM tarafından çoktan seçmeli olarak yapılacak. Mülakat yapılmayacak. Staj öncesi yapılan sınav, Genel Hukuk Bilgisi, Türkçe ve ALES mantığı ile hazırlanmış analiz sorularından oluşacak. Staj sonrası sınavı ise, Avukatlık Hukuku ile ilgili sorulardan yapılacak.

TBB yetkilileri, bu sınavların, Hukuk Fakültelerinde verilen eğitimin kalitesini artıracağını umduklarını belirtiyorlar. Zira ilk aşama sınavını geçemeyip, staja başlayamayan Hukuk Fakültesi mezunlarının, eğitim aldıkları okullar ile ilgili olumsuz bir kanaate sahip olacaklarının kaçınılmaz olduğu düşünülüyor.

Yeni yönetmelik staja başlamış olan Avukat adaylarını etkilemeyecek, yürürlüğe girdikten sonra, staja başvuru yapanları kapsayacak.

Share
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates