UYAP’ta e-imza skandalı

E-imza, yasaya göre ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahip. Buna rağmen bir avukatın iddiasına göre bir mahkeme; UYAP’tan güvenli e-imza ile yapılan temyizin, havaleli-ıslak imzalı dilekçe gibi hüküm doğurmayacağı gerekçesi ile avukatın talebini reddedince müdafi mahkûm oldu. Avukatlar şoka uğradı

Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nde (UYAP) skandal iddiası. Antalya Barosu’ndan bir avukat, bir davada temyiz dilekçesini güvenlik elektronik imza (e-imza) ile UYAP üzerinden göndermesine rağmen dilekçesinin dikkate alınmayarak müdafisi olduğu kişiye mahkûmiyet verildiğini öne sürdü. Mahkemenin UYAP’tan gönderilen temyiz dilekçesinin ‘havaleli, ıslak imzalı dilekçe gibi’ hüküm doğurmayacağı gerekçesi ile talebi reddettiğini öne süren bazı avukatlar; e-imza ile kullanılan UYAP sistemine artık güvenilemeyeceğini ve bu olayın tam bir skandal olduğunu ileri sürdü. İddiaya ilişkin olay, Antalya Barosu avukatlarından Osman Zeki Özcan’ın facebook isimli sosyal paylaşım sitesinde Antalya Barosu Yasa ve İçtihat İzleme Kurulu isimli grupta paylaştığı bir gönderiyle ortaya çıktı.

Avukat ne dedi:
Avukat Özcan, paylaştığı gönderide “Antalya 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nin mahkumiyet kararına karşı, UYAP üzerinden göndermiş olduğum temyiz dilekçesi dikkate alınmamış ve müdafisi olduğum sanık hakkındaki mahkumiyet kararı kesinleşmiştir. Bunun üzerine, 3.Ağır Ceza Mahkemesi’ne, UYAP’tan süresi içerisinde, e-imzalı olarak temyiz dilekçesi gönderdiğimi ve kesinleşmenin kaldırılarak dosyanın Yargıtay’a gönderilmesi talebimi içeren dilekçe verdim. Mahkeme, UYAP’tan yapılan temyizin havaleli-ıslak imzalı dilekçe gibi hüküm doğurmayacağı gerekçesi ile talebimi reddetti. Ben de ret kararını temyiz ettim. Yargıtay, mahkemeyi haklı görerek kararı onadı. Bu karar üzerine artık UYAP üzerinden işlem yapmanın hukuki güvenilirliği zedelenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Kanun ne diyor:
5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’nun “Güvenli elektronik imzanın hukukî sonucu ve uygulama alanı” baylıklı 5’inci maddesinde “Güvenli elektronik imza, elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğurur. Kanunların resmî şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukukî işlemler ile teminat sözleşmeleri güvenli elektronik imza ile gerçekleştirilemez” deniyor. Ayrıca Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın 25 Kasım 2009 tarihli yazısında “Güvenli elektronik imza ile imzalanarak gönderilen belgeler, hukuki olarak el ürünü imza (ıslak imza) ile imzalanmış belge ile aynı nitelikte olduğu için bu nitelikteki belgelerin işlemsiz bırakılmaması, aksi takdirde işlem yapmayan kişilerin fiziki evraka işlem yapmamış gibi sorumlu olacağının bilinmesi…” ifadesi yer alıyor. Aynı yazıda “…El ürünü imzalı bazı belgelerde uygulanan, belgeyi ibraz edenin kimliğinin kontrolü ile belgedeki imza sahibinin olup olmadığının tespiti ve buna ilişkin şerh düşülmesi işleminin, güvenli elektronik imzalı belgeler açısından uygulanmayacağının bilinmesi…” ifadesine yer veriliyor.
Şükrü AĞIRMAN